Doprava v Paríži

Doprava v Paríži

 

Pohodlný spôsob dopravy v Paríži je metro. Má približne 300 staníc, ktoré sú označené žltým písmenom M. Jeho 16 liniek je farebne odlíšených tak, aby aj neskúsený cestovateľ metrom trafil do svojej cieľovej stanice. Mapu metra si nemusíte kupovať. Nájdete ju na každej stanici, v informačných centrách a taktiež aj pri pokladniach, kde je zadarmo. Metro premáva od šiestej hodiny ráno do pol jednej v noci, s výnimkou sviatkov. Lístok má platnosť dve hodiny.

 

Autobusov v Paríži by ste sa nemali báť. Sú synchronizované s metrom a ponúkajú vám 59 možných trás cez ktoré mesto spoznáte bližšie. Autobusové zastávky tvoria niekedy len tyče s označením linky, ktorá tam stojí. Pri vstupe do vozidla ste povinný si označiť svoj lístok, tak ako je zvykom aj v hromadnej doprave na Slovensku. Mapy zastávok sú k dispozícií zadarmo napríklad v metre, pri vystupovaní z autobusu stačí stlačiť gombík, ktorý šoféra na vystupovanie upozorní. V Paríži sa môžete stretnúť aj s Balabusom. Je to niečo ako vyhliadkový autobus, ktorý presne vie, kam vás má zaviesť. Označený býva skratkou „Bb“.

 

RER je skratka pre parížsku železničnú dopravu, ktorá má 5 liniek označených písmenami od A po E. V Paríži je výhoda cestovania v tom, že pokiaľ máte nadväzné spoje miešané, teda prestupujete napríklad z metra do vlaku, stačí vám použiť rovnaký lístok. RER sa považuje za ešte rýchlejší spôsob dopravy ako metro, pretože má menej staníc a umožní vám prejsť krížom cez Paríž za približne 15 minút.

 

Okrem verejnej dopravy Parížania využívajú aj taxi služby. Taxík si nemusia len zavolať, ale rovno si ho odchytia na ulici. Zaujímavosťou je fakt, že Paríž počas vybraných sviatkov rezervuje niektoré svoje cesty len pre chodcov, cyklistov alebo korčuliarov. Helma je povinná, zážitok nenahraditeľný. A keďže Parížom preteká Seina, mesto si môžete fotiť aj z paluby lode.

TOPlist TOPlist