Pamiatky v Paríži

Paríž a história patria neodmysliteľne k sebe. Vďaka tomu, že mesto postupne osídľovali rôzne národy aj jeho pamiatky dýchajú zmesou mnohých kultúr a architektonických štýlov. Moderné sa strieda so starým, avantgardné s klasickým. Špecifickú kategóriu pamiatok tvoria cintoríny. Vôbec nie je morbídne alebo neslušné ich navštíviť.

 

 

Pamiatky

Ponúkame prehľad pamiatok alebo architektonických skvostov, ktoré sa v Paríži skutočne oplatí vidieť a odfotografovať.

 

Eiffelova veža. Najznámejšia veža na svete bola postavená v roku 1889 a meria 300 metrov. Aj keď bola zhotovená len kvôli výstave, jej konštrukcia je pravidelne kontrolovaná a veža stojí dodnes. Vidieť ju z viacerých kútov Paríža. Stavaná bola približne dva roky, všetky kovové časti, približne 12 000 kusov, boli navrhované zvlášť. Pri stavbe veže sa použilo takmer 7 miliónov klincov!

 

Múzeum Louvre, originálne Kráľovský palác, je najnavštevovanejším múzeom iste vďaka obrazu Mony Lisy. Múzeum disponuje viac ako miliónom obrazov, z toho približne 35 000 je k videniu pre návštevníkov stále. V roku 1989 bola pred Louvrom vybudovaná sklená pyramída, ktorá slúži ako vstup. Napriek tomu, že si odniesla veľkú kritiku návštevníkov, vidieť ju často na fotografiách aj na pohľadniciach.

 

Notre-Dame. Ďalšie naj Paríža. Tento raz ide o najväčšiu katedrálu na svete v gotickom štýle. Stala sa nielen kolískou náboženstva v Paríži, ale aj stavbou, podľa ktorej mali byť konštruované ďalšie katedrály. Dĺžka celého skvostu je 128 metrov, jeho dva stĺpy majú výšku až 69 metrov. Samotný vrchol veže dosahuje výšku 90 metrov a na katedrálu bol pridaný až v 19-tom storočí.

 

Víťazný oblúk, alebo Arc de Triomphe, je dominanta, ktorá aj v médiách často reprezentuje Paríž. Postavený bol v roku 1806 aby oslavoval svojou krásou Napoleonove víťazstvá. Kým stavbu dokončili, Napoleon musel z krajiny odísť. Na vrch stavby vás dostane 234 schodov, ale pohľad na Paríž z tohto miesta si to zaslúži.

 

Bazilika Sacré-Coeur je skutočne historickou pamiatkou, ktorá napriek svojmu veku priam žiari nabielo. Vďaka patrí kameňom, z ktorých je postavená. Tie reagujú na dážď vylučovaním kalcitu, ktorý funguje ako bielidlo. V preplnenom Paríži tak pamiatka budí dojem novosti. A to sa začala stavať už v roku 1876!

 

Versailles Palace, alebo Château de Versailles, je zámok, o ktorom ste určite počuli už na dejepise v základnej škole. Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1038, no najviac sa spomínal v dejinách za vlády kráľa Ľudovíta XIV. Vzácna nie je len stavba, ale aj jej obsah. Maľby, sochy a všetky dôležité artefakty boli zo zámku presunuté do Louvru. Zaujímavý nie je len interiér, ale i záhrada o rozlohe 100 hektárov. Jej geometria a zeleň sa priam dotýkajú dokonalosti.

 

Budova Centra Pompidou láka návštevníkov svojou nevšednou architektúrou. Technické elementy budovy, ako napríklad výťahy alebo klimatizácia, boli konštruované tak, aby tvorili fasádu. V budove sa nachádza múzeum moderného umenia, má päť poschodí a nájdete tu aj rozsiahlu knižnicu.

 

Place de la Concorde. Námestie v Paríži sa nepýši len Obeliskom, ale aj svojou históriou. Bola tu totiž umiestnená gilotína, ktorá počas svojho najslávnejšieho obdobia sťala hlavy približne 1119 ľuďom. Obelisk, fontány, sochy, architektúra. Toto všetko ponúka k videniu historické námestie Concorde.

 

Invalidovňa, francúzsky L'Hôtel des Invalides, slúžila ako ubytovňa a nemocnica pre chorých a nevládnych vojenských veteránov v 17-tom storočí. Dnes je táto budova múzeom, ktoré zachytáva všetko podstatné z histórie francúzskej armády. V minulosti v nej našlo lôžko až 4000 vojnových veteránov. Súčasťou budovy je aj historická kaplnka.

 

Moulin Rouge. V roku 1889 sa v Paríži otvorila budova, ktorá mala potešiť oko pánov. Ženy v nej spievali, tancovali, a miesto sa stalo akousi kaplnkou zábavy. Dnes sa v budove tiež odohrávajú predstavenia rôznych typov a druhov, stále však prístupné len oku dospelákov.

 

Pamiatok je v Paríži neúrekom. Neprehliadnete ich, pretože vždy budete prechádzať okolo jednej, keď sa budete snažiť dostať sa k ďalšej. Vynechať by ste nemali ani Panthéon, historickú kaplnku, starodávny most Pont-Neuf, parížske záhrady, alebo ulicu Champs-Élysées. Paríž nevyniká len samostatnými pamiatkami, ale aj miestami, kde sa dá prechádzať, relaxovať, sedieť v tráve. Už teraz je vám zrejme jasné, že jeden deň na toto mesto stačiť nebude.

 

 

Cintoríny

Sú súčasťou každého mesta, no tie v Paríži majú skutočne čarovnú atmosféru. Mnohé patria k najnavštevovanejším pamiatkam v rámci celosvetového meradla a preto by ste ich mali navštíviť aj vy.

 

Père-Lachaise
Celosvetovo najznámejší a najslávnejší cintorín otvorili v roku 1804. Každý rok ho navštívi viac ako milión a pol ľudí, ktorí tu hľadajú náhrobky slávnych umelcov a osobností. Pri hlavnom vchode do cintorína, z bulváru Ménilmontant, si môžete vyzdvihnúť mapku celého areálu. Budete ju potrebovať, rozloha tohto miesta je viac ako 109 akrov. Keďže je Père-Lachaise hojne navštevovaný, v jeho priestoroch sú vybudované aj toalety. Otváracie hodiny sú stanovené na obdobie od 6. novembra do 15. marca, a od 15. marca do 6. novembra. Denne sa cintorín otvára o ôsmej, v sobotu o pol deviatej a počas sviatkov a leta až o deviatej. Do marca sa zatvára o pol šiestej, po marci až o šiestej. Najčastejšie sa k nemu ľudia dopravujú metrom.
Na cintoríne nájdete náhrobky s menami osobností ako Chopin, Jim Morrison, Molière, La Fontaine, Balzac, Edith Piaf, Marcel Proust, Apollinaire alebo Oscar Wilde.

 

Montmartre
Otvorený bol v roku 1825 a jeho rozloha je 25 akrov. Opäť ide o cintorín plný náhrobkov so slávnymi menami ako Edgar Degas, Heinrich Heine, Stendhal. Cintorín Montmartre je zaujímavý aj pre svoje sochy. Vchod je iba jeden a to z ulice Rachel.

 

Montparnasse
Patrí spolu s predchádzajúcimi dvoma cintorínmi k hlavným parížskym miestam večného odpočinku. Otvorený bol v roku 1824. Plocha cintorína je robená akoby do mriežky a preto sa ním veľmi ľahko prechádza. Pochovaní sú tu napríklad Guy de Maupassant, Charles Baudelaire, Jean-Paul Sartre a Simone de Beauvoir. Posledné dve osobnosti sú pochované spolu.

 

Panthéon
Pôvodne mal slúžiť ako kostol. Pamiatka, postavená v neoklasicistickom štýle, je posledným miestom odpočinku pre osobnosti ako Emile Zola, Marie and Pierre Curie, Voltaire, Rousseau, Victor Hugo, alebo Alexander Dumas. Otvorený je denne od desiatej do šiestej.

TOPlist TOPlist